e-Recepta - medyczna rewolucja, która zaraz skończy dwa lata
1 stycznia, rok 2020 jest datą, która w medycynie będzie kojarzyć się z tym, że e-Recepta weszła na polski rynek w pełnym znaczeniu. Obowiązek, który został wprowadzony, doprowadził do małej rewolucji, z której nie każdy na początku się cieszył, jednak wraz z mijającym czasem te opinie się zmieniały.
Polskie społeczeństwo się starzeje
Nie da się ukryć, że Polska pod względem demograficznym jest określana jako starzejący kraj i nic w tym dziwnego, skoro najświeższe dane z GUS mówią o tym, że o 30% wzrosła liczba osób w wieku nieproduktywnym. Liczba seniorów w Polsce wymusza działania rządowe, które zapewnią tym osobom jeszcze większy i bezpieczniejszy dostęp do lekarzy rodzinnych i specjalistów. Zmiany wprowadzane w sektorze medycznym nie wiążą się tylko z wiekiem pacjentów, ale i z faktem, że informatyzacja wielu innych dziedzin wymusza takie rozwiązania w medycynie. Jest to jak najbardziej sytuacja na plus, ponieważ w czasie, kiedy większość ludzi nosi w kieszeni telefon z bezpośrednim połączeniem do sieci, może tym telefonem załatwić mnóstwo spraw.
Dzięki wprowadzanym zmianom, 1 stycznia 2020 na stałe w Polsce zagościła e-Recepta, czyli elektroniczna recepta, która wskoczyła w miejsce papierowej recepty. Tak się składa, że to jedno z najlepszych rozwiązań, ponieważ e-Recepta to szereg udogodnień, których nie mieliśmy, gdy w naszych rękach była jeszcze jej papierowa, starsza siostra.
Dlaczego e-Recepta to tak dobry pomysł?
Wygoda. Bezpieczeństwo. Najważniejsze dwa argumenty ku temu, aby stwierdzić w pełni świadomie, że e-Recepta to twór, którego potrzebowało nasze zabiegane społeczeństwo. Główne zalety to:
- brak ryzyka ze źle otrzymanym lekiem,
- brak ryzyka związanego ze zgubieniem papierowego dokumentu i wypłynięciu naszych danych osobowych,
- informacje o dawkowaniu,
- do zrealizowania w każdej aptece w Polsce i niedługo, i w Europie. Przed nami ostatni krok do dopięcia spraw z e-Receptą transgraniczną,
- dostępna podczas konsultacji online,
- ważna tak samo, jak papierowe, czyli jej ważność zależna jest od rodzaju leków,
- zawsze do wglądu na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).
Realizacja w aptece
To, w jaki sposób e-Recepta zostanie zrealizowana w aptece, zależne jest od kilku czynników, między innymi od tego, czy posiadasz aktywne konto na Internetowym Koncie Pacjenta oraz, czy jest na nim wyrażona zgoda na otrzymywanie e-Recepty w tym miejscu.
Gdy mamy aktywne konto, to na naszym koncie IKP pojawi się nasza e-Recepta i w takim przypadku, idąc do apteki, pokazujemy farmaceucie kod QR, który znajduje się przy recepcie i na podstawie zeskanowanego kodu, farmaceuta wydaje leki.
Jeżeli mamy powiadomienia SMS, to gdy e-Recepta zostanie wystawiona, to na nasz numer telefonu przyjdzie wiadomość SMS z kodem, który ma cztery cyfry. W aptece należy podać ten kod oraz swój numer pesel, aby zrealizować e-Receptę.
W przypadku, gdy nie korzystamy z internetu bądź mamy problem z użytkowaniem telefonu, zawsze można poprosić lekarza o to, aby nasza e-Recepta była w formie wydruku informacyjnego i z takim wydrukiem udajemy się do apteki i na tej podstawie farmaceuta wydaje przepisane nam leki.
Zobacz także
(FAQ)
Główne zalety e-Recepty to brak ryzyka błędów przy przepisywaniu leków, bezpieczne przechowywanie danych pacjenta, dostępność online, ważność zależna od rodzaju leków oraz dostępność w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).
Realizacja e-Recepty w aptece zależy od posiadania aktywnego konta na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Pacjent może pokazać kod QR farmaceucie lub podać kod SMS i numer PESEL.
E-Recepta zawiera informacje o przepisanym leku, dawkowaniu, nazwisku pacjenta oraz innych istotnych danych.